czwartek, 21 lipca 2016

Języki węży - Naomi Novik

Tytuł: Języki węży
Tytuł oryginału: Tongues of Serpents
Autor: Naomi Novik
Cykl: Temeraire (tom 6)
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania polskiego:  październik 2010
Liczba stron: 392

Tak, ciężko mi było ostatnio zdecydować po jaką książkę sięgnąć tym razem. Ostatecznie wybór padł na "Języki węży", szósty tom cyklu Temeraire autorstwa Naomi Novik.

Jakiś czas temu miałam pierwsze podejście do tej pozycji. Niestety, nieudane. Okazało się, że mój czytelniczy odstęp między tomami (7 lat!) był zbyt długi i nie mogłam sobie przypomnieć co, jak, dlaczego, a czasami kto jest kim. Mam nauczkę, że tak długie przerwy zdecydowanie nie są wskazane. 
Za drugim razem udało się jakoś przebrnąć przez początek, zaglądając przy okazji do wcześniejszych części, aby odświeżyć sobie trochę pamięć.

Miło było spotkać się po raz kolejny z Williamem Laurencem i smokiem Temerairem, zwłaszcza po takim zakończeniu, jakie miało miejsce we wcześniejszym tomie. Byłam ciekawa, jak potoczą się ich dalsze losy. Niestety, przez większą część książki w głowie tłukła mi się myśl "o rany, przecież tu się nic nie dzieje". Miałam wrażenie, że autorka miała kilka pomysły na główny wątek, ale ostatecznie z żadnego nic nie wyszło, a ja czułam lekki niedosyt.

Kolejną rzeczą, która nie przypadła mi do gustu były irytujące postacie. Ja rozumiem, że niektóre z nich miały być negatywne w odbiorze, ale sposób w jaki zostało to przedstawione, był dla mnie zbyt sztuczny. Tak samo jak same smoki, ich sposób bycia i rozmowy. Czy w poprzednich częściach były równie denerwujące?

Koniec końców, nie wiem, jak pani Novik udało się to, że pomimo wcześniej wymienionych minusów, książka ostatecznie była dla mnie lekką i przyjemną lekturą. I to na tyle dobrą, że naprawdę mam ochotę sięgnąć od razu po następną część.

Moja ocena 6/10


2 komentarze:

  1. Meh, najgorszy tom cyklu (i mówi to zagorzała fangirl). Nudny, nic niewnoszący zapychacz. Na szczęście potem jest już lepiej.:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Właśnie czytam Próbę złota i rzeczywiście jest lepiej. Dużo lepiej :)

      Usuń