sobota, 1 października 2016

Próba złota - Naomi Novik

Tytuł: Próba złota
Tytuł oryginału: Crucible of Gold
Autor: Naomi Novik
Cykl: Temeraire (tom 7)
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania polskiego:  październik 2012
Liczba stron: 400

"Próba złota" to już siódmy tom cyklu o kapitanie Korpusu Powietrznego, Williamie Laurence, i smoku Temeraire. W swojej książce pani Naomi Novik, amerykańska pisarka polskiego pochodzenia,  zabrała mnie w kolejną daleką podróż. Tym razem wraz z Laurencem i Temerairem wybrałam się do Ameryki Południowej. 


Po niezbyt udanym "Języku węży" w końcu dostałam w swoje ręce książkę, która trzyma poziom wcześniejszych części cyklu. Autorka po raz kolejny sprytnie wplotła wymyślą przez siebie opowieść w tło historyczne i zaserwowała nam kawałek dobrej, przygodowej fantasy. To była prawdziwa przyjemność towarzyszyć bohaterom w czasie ich burzliwego rejsu przez Ocean Spokojny lub odkrywać z nimi tajemnicze Państwo Inków.


Akcja w książce toczyła się bardzo płynnie. Nie znalazłam tutaj jakiś dłuższych i nudnych fragmentów. Ciekawa i barwnie opisana historia, zwroty akcji, różnorodni bohaterowie - wszystko to skutecznie przykuło moją uwagę i  sprawiło, że ciężko było przestać czytać tę książkę i odłożyć ją na półkę. Dodatkowo dużą zaletą książki , o której chciałam wspomnieć,  było dla mnie to, że autorka przedstawiła normy społeczne panujące w tamtych czasach, a jej bohaterowie postępują i trzymają się tych zasad. Zresztą jest to element każdej części i duży plus całego cyklu.

Chciałam podziękować autorce również za to, że tym razem smoki zamiast irytować swoim zachowaniem, po raz kolejny wprowadziły do książki akcent humorystyczny. Bardzo mi tego brakowało w poprzedniej części.  Autorka również pokusiła się o przedstawienie kolejnych nowych gatunków smoków, co urozmaiciło fabułę i stanowiło miły dodatek, zwłaszcza dla miłośników tych fikcyjnych (a może nie) stworzeń.

To była przyjemna i lekka lektura. Mam nadzieję, że następna część cyklu będzie równie dobra.

Moja ocena - 7/10 (bardzo dobra)

3 komentarze:

  1. Mówiłam.;) Al mnie i tak w tym cyklu najbardziej podoba się, jak Novik przedstawia kolejne porządki społeczne, tak różne od brytyjskiego.;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nawet, nawet się to zapowiada, może się skuszę. Powiem Ci, że trochę przypomina mi z opisu przypomina książki Riordana, tylko brakuje mitologicznych światów ;) Jednak Riordana ciężko jest przebić - czytam go od kilku dobrych lat i wciąż mi się nie nudzi. Teraz jeszcze zaczęły czytać go moje dzieci. ;) W tym miesiącu czekamy na "Młot Thora", który rozgrywa się w świecie mitologii nordyckiej. Może jak będzie przerwa między kolejnymi książkami to sięgniemy po tą przez Ciebie polecaną. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń